V torek, 6. 10. 2020, smo se učenci osmega razreda odpravili na ekskurzijo. V šoli smo se zbrali ob 6.45, vzeli malico in se z avtobusom odpravili proti Gorenjski. V Vrbi smo se razdelili po oddelkih, naša skupina se je odpravila v rojstni kraj Franceta Prešerna. V njegovi rojstni hiši, preurejeni v muzej, smo si ogledali nekaj predmetov, ki so jih uporabljali v njegovem času in izvedeli, čemu so bili namenjeni posamezni prostori v hiši. Vodič nam je povedal tudi nekaj o Prešernovem življenju. Nato smo se odpeljali v Radovljico, v rojstni kraj Matije Čopa, najboljšega prijatelja Franceta Prešerna. Ogledali smo si film o življenju Prešerna in Čopa ter Antonu Janši, Janezu Jalnu in še nekaj drugih pomembnih Slovencih, ki so se rodili pod Stolom, ter si ogledali muzej Matije Čopa. Potem smo se z avtobusom odpeljali v Mojstrano proti Triglavskemu narodnemu parku. Pred planinskim muzejem smo pojedli malico, nato pa si v muzeju ogledali film. Spoznali smo nekaj slovenskih plezalcev, npr. Jakoba Aljaža, po katerem se imenuje Aljažev stolp na vrhu Triglava ter zgodovino narodnega parka. Po filmu smo ob ogledu muzeja igrali igro o varnosti pri plezanju, zaščitenih rastlinah ter pripomočkih, ki jih moramo vzeti s seboj, če se odpravimo v gore. Nato smo se odpravili na pohod po Triglavskem narodnem parku. Hodili smo po gozdni poti. Prišli smo do manjšega jezera in imeli krajši postanek, nato pa se odpravili naprej. Ves čas smo hodili ob reki. Najtežja je bila vzpetina do slapa Peričnik, a na vrhu smo se strinjali, da se je splačalo potruditi, saj smo imeli čudovit razgled. Odpravili smo se nazaj v dolino. Z avtobusom smo se odpeljali še na krajši postanek na Bled, kjer smo nekateri pojedli tradicionalno blejsko kremno rezino ter si ogledali blejsko jezero. Bili smo že utrujeni od dolgega dneva različnih aktivnosti, zato smo se z avtobusom odpravili proti Mirni Peči.

Tea Metelko Klemenčič

V torek, 6. 10. 2020, smo se osmošolci odpravili na ekskurzijo. Iz šole smo odšli že navsezgodaj zjutraj. Najprej smo si ogledali Prešernovo hišo. Sprejel nas je gospod, ki nam je opisal življenje v takratnih časih. Potem smo odšli v Žirovnico v rojstno hišo Matije Čopa. Ogledali smo si film o slavnih Gorenjcih, nato pa si še ogledali razstavo. Po ogledu rojstnih hiš smo pri slovenskem planinskem muzeju malicali, nato pa je sledil ogled muzeja. Sledil je petkilometrski pohod do slapa Peričnik. Med potjo smo se pogovarjali in izvedeli veliko o Triglavskem narodnem parku. Pri slapu smo se fotografirali, naredili smo tudi skupinsko fotografijo. Ob koncu ekskurzije smo odšli še na Bled, kjer so nekateri učenci poskusili tradicionalno kremno rezino. Dan je bil zelo zanimiv.

Nik Gole, Jurij Jarc in Žan Udovč