V Osnovni šoli Toneta Pavčka je ohranjanje kulturne dediščine vpeto v celotno delovanje od vključenosti, trajnosti in varstva kulturne dediščine do inovacij na področju dediščinskih spretnosti. Že vrsto let se učenke in učenci pri interesni dejavnosti Vezenje učijo osnov vezenja slovenskih narodnih vezenin. Tako so nastale čudovite vajenice, ki so na ogled v Muzeju Lojzeta Slaka in Toneta Pavčka. V razstavo smo združili vajenice učenk 4. in 5. razreda iz zadnjega šolskega leta in generacije učenk 5. razreda iz šolskega leta 2004/2005. Slednje učenke so skozi osnovnošolska leta znanje in veščine vezenja nadgradile do mojstrskega nivoja, saj so pridobile certifikat Obrtne zbornice Slovenije Rokodelstvo Slovenije/ Art & Craft Slovenia ter razstavljale vezenine na Razstavi domače in umetnostne obrti v Galeriji likovnih umetnosti v Slovenj Gradcu. Verjamemo, da nam bo na šoli z odličnim sodelovanjem s članicami Društva podeželskih žena Mirna Peč in članicami skupine Klepet ob ročnih delih, uspelo ohraniti navdušenje učencev nad našo bogato dediščino.

Mentorica interesne dejavnosti Vezenje

Mojca Starešinič