Učenke in učenci velik del delovnih dni preživijo v šoli. Pri tem je pomembno, da je preživet čas kakovosten. Naša naloga je, da jim zagotovimo optimalne pogoje za tako preživljanje časa v šoli. V prvi vrsti lahko poskrbimo za dobro šolsko klimo in pogoje za kakovostno življenje v šoli. Svoje pa morajo dodati tudi učenci sami. Pri tem so jim v pomoč naša navodila in usmeritve. Vse se začne pri zdravju in zavedanju, da morajo nekaj za to narediti že v mladosti. Pomembno je, da jih seznanimo s pravili zdrave prehrane. Da bodo dobro in kvalitetno jedli in da bodo znali ceniti pripravljene obroke. Vsi ti ukrepi zagotovo ne bodo imeli dober vpliv le na učence in zaposlene na šoli, ampak posledično tudi na njihove družine, torej na celotno (lokalno) skupnost.
Cilji in program zdrave šole
Kot šola na podeželju imamo veliko naravnih danosti, ki nam bodo v pomoč pri zasledovanju ciljev projekta, zato jih velja izkoristiti.
Cilji, ki jih bomo poskušali v okviru programa Zdrava šola v čim večji meri doseči tudi v naši šoli, so:
- aktivno bomo podpirali pozitivno samopodobo vseh učencev s tem, da bomo pokazali, da lahko prav vsak prispeva k življenju v šoli.
- skrbeli bomo za vsestranski razvoj dobrih medsebojnih odnosov med učitelji in učenci, učitelji med seboj ter med učenci.
- potrudili se bomo, da bodo socialni cilji šole postali jasni učiteljem, učencem in staršem.
- vse učence bomo spodbujali k različnim dejavnostim tako, da bomo oblikovali raznovrstne pobude.
- izkoristili bomo vsako možnost za izboljšanje šolskega okolja.
- skrbeli bomo za razvoj dobrih povezav med šolo, domom in skupnostjo.
- aktivno bomo podprli zdravje in blaginjo svojih učiteljev.
- upoštevali bomo dejstvo, da so učitelji in šolsko osebje zgled za zdravo obnašanje.
- upoštevali bomo komplementarno vlogo, ki jo ima šolska prehrana pri učnem načrtu.
- sodelovali bomo s specializiranimi službami v skupnosti, ki jim lahko svetujejo in pomagajo na področju zdravja otrok in mladostnikov.
- vzpostavili bomo poglobljen odnos s šolsko zdravstveno in zobozdravstveno službo, da jih bo dejavno podprla pri vključevanju vsebin zdravja v učni načrt.
Poleg splošnih dejavnosti Zdrave šole, ki jih bomo izvajali, se bomo v šolskem letu 2024/2025 osredotočali predvsem na dejavnosti v povezavi z odnosi, saj je letošnja rdeča nit: varno in vključujoče šolsko okolje. Spodbujanje varnega in vključujočega šolskega okolja, v katerem se učenci in dijaki počutijo kot del šole in blizu ljudem v šoli, sprejete ter spoštljivo in pravično obravnavane, predstavlja pomemben element učinkovite promocije zdravja v šoli in preprečevanja različnih oblik agresivnega vedenja. Pozitivno šolsko okolje se namreč povezuje z manj vedenjskimi težavami, s čustvenim blagostanjem in boljšimi učnimi dosežki otrok in mladostnikov. Varno, skrbno, participativno in odzivno socialno okolje krepi navezanost in povezanost s šolo ter pripomore k zmanjševanju medvrstniškega nasilja.
Skupaj do zdravih prehranskih navad.
Šolska koordinatorica projekta: Jasmina Prus