V sredo, 18. 9. 2013, so imeli učenci prve triade OŠ Toneta Pavčka prvi dan dejavnosti v šolskem letu 2013/2014. Odpeljali so se v Črmošnjice v CŠOD Lipa, kjer so spoznavali življenje pastircev, njihove zadolžitve na paši in pastirske igre. Učenci so izvedeli, da so si pastirji igrače izdelovali sami iz različnega lesa in vej s pomočjo žepnega nožka. Ogledali so si pastirske igrače in spoznali pravila pastirskih iger, v katerih so se preizkusili tudi sami. Igrali so se zbijanje koze, metanje podkev, natikanje obročev, šolo ter igro kralj, kraljica, kmet.

Nato so se odpravili v globel na vzhodni strani Črmošnjic, kjer se v brzicah in slapičih peni Divji potok. Na 2,5 km dolgi učni poti, ki vodi po kolovozih in starih poteh, so opravili opazovalne in praktične naloge. Ob premagovanju naravnih ovir in opazovanju hudourniške struge so spoznavali naravne posebnosti življenja ob potoku in v njem. Opazovali so sedimentno kamnino lehnjak, ki se odlaga na mahove in rastlinje ter ustvarja brzice, slapišča in druge prepreke v strugi. Izvedeli so, da ob Divjem potoku živijo navadni močerad, kačji pastir in povodni kos, v potoku pa živi rak koščak. Ob potoku v podrasti uspevajo številne zeliščne vrste rastlin. Našli so liste čemaža in navadne kalužnice. Ob zaključku dneva dejavnosti so učenci poslušali pravljico o zmaju z Mirne gore in si ogledali zmajevo votlino.

Fotografije si lahko ogledate v galeriji.

Mojca Starešinič