V petek, 8. 3. 2013, smo imeli učenci predavanje o življenju ljudi v Afriki. Vodila ga je Jana Dular, diplomirana pravnica, ki že od oktobra 2008 samostojno vodi humanitarne projekte pomoči lokalnim skupnostim v vzhodni Afriki, natančneje v državah Uganda, Kenija, Tanzanija in Malawi.

Pripovedovala nam je o afriških otrocih, za katere pravi, da so zelo prisrčni. Poimenovala jih je Topla afriška srca, njen projekt pa je dobil naslov Moja Afrika. Do sedaj je sodelovala pri izgradnji šole v Tanzaniji, poučevala je več tisoč otrok, delala v sirotišnici ter vpisala 15 otrok v privatno šolo. V Ugandi je delala z otroki s posebnimi potrebami, pomagala graditi bambusove hiše, ljudi učila saditi poljske pridelke in še bi lahko naštevali.

Od avgusta 2011 živi in deluje v Malawiju, kjer vodi humanitarni projekt pomoči otrokom z učnimi težavami ter specifičnimi posebnimi potrebami, za katere je med drugim zgradila tudi izobraževalni center sredi malavijske vasice Mazembe. Poleg tega s pomočjo prostovoljnih prispevkov že eno leto omogoča jutranji obrok 342 otrokom podeželske šole.

Jana Dular nam je s pomočjo fotografij, kratkih filmov in različnih izdelkov slikovito orisala življenje ljudi na črni celini. Učenci smo spoznali, da ni potrebno veliko, da privabiš nasmeh na obraz siromašnih ljudi. Že z majhnim denarnim prispevkom lahko narediš nekaj zares velikega in lepega za sočloveka, v tem primeru za skupnost v Afriki.

Urška in Tjaša, 9. b