Vlasta Nussdorfer, dolgoletna višja državna tožilka in sedaj varuhinja človekovih pravic, v Sloveniji uživa veliko spoštovanje. Ravno zato sem jo želela slišati in videti v živo. Našo šolo je obiskala na pustni torek, 4. 3. 2014, ob 17. uri. V uvodu nam je povedala, kaj si otroci mislijo o svojih starših. V otroškem parlamentu so namreč otroci povedali, da smo starši preveč popustljivi, nedosledni, prezaposleni. Otroci so iznajdljivi in preizkušajo naše meje. In kjer meja ni, se rado zgodi, da gre kdo tudi »čez«. Tu pa se začnejo težave, ki so povezane s celotno družino. V svoji več kot trideset let dolgi karieri višje državne tožilke se je srečevala s pogostimi primeri težav otrok, mladostnikov oz. njihovih družin. Nekaj primerov nam je tudi nazorneje predstavila. Veliko težav prinašajo zasvojenosti z novodobnimi igračami, kot so telefon, računalniške igrice, internet in socialna omrežja. Po njenem mnenju osnovnošolski otroci ne potrebujejo mobitela (prenosnega telefona), razen takrat, ko po dogovoru s starši potrebujejo prevoz za šolske in obšolske dejavnosti.

Socialna omrežja so past za mladostnike, ki jih lahko »potegnejo« v huda kriminalna dejanja. Starši moramo svoje otroke spremljati, jih opazovati in jim določiti meje, zlasti pri uporabi računalnika, interneta in televizije. Poseben problem so tudi »zmanipulirani« otroci. To so otroci ločenih staršev, ki jih oče ali mati želita pridobiti vsak na svojo stran. Otroci pa so zmedeni in gredo tja, kjer dobijo več. Kadar se izkaže, da določenim težavam nismo kos, ga. Vlasta svetuje, da poiščemo pomoč strokovnjakov. Ga. Vlasta deluje tudi dobrodelno. Finančno pomaga študentki prava in deklici z Downovim sindromom. Je tudi ustanoviteljica fundacije Beli obroč. Sredstva, ki jih dobi s pisanjem knjig, nameni omenjenemu skladu. Tudi vsa predavanja, ki jih opravi po Sloveniji, so brezplačna. G. ravnatelj se ji je ob koncu zahvalil s skromnim darilom. Predavanje gospe Vlaste me je navdušilo in pokazalo, kje kot starš delam napake. Šoli bi namenila pohvalo za odličen izbor predavateljice za skupni roditeljski sestanek.

Sonja Žagar