V četrtek, 12. marca 2015, sva se predsednica skupnosti učencev šole Ana Žagar in mentorica Mateja Ancelj odpravili v novomeški Rotovž. Udeležili sva se 25. Otroškega parlamenta. Najprej so nas pozdravili novomeški župan Gregor Macedoni, predsednica DPM »Mojca« Marjeta Ferkolj Smolič in Janez Pavlin, regijski koordinator. Po poročanju o delu šolskih in občinskih parlamentov smo delegati osnovnih šol iz 24 občin v skupinah razpravljali na temo Izobraževanje in poklicna orientacija. Pogovarjali smo se, kako so se izobraževali naši predniki, o tem, katero srednjo šolo izbrati in o tehnologiji v šolskih klopeh. Na koncu smo izvolili še predstavnike, ki nas bodo zastopali na državnem parlamentu v Ljubljani.

Učenci naše šole smo sestavili vprašanja in prosili starše in učence, da odgovorijo nanje. Ugotovitve so bile nadvse zanimive: približna polovica staršev, ki so odgovorili na spletno anketo, je namreč odgovorila, da ne opravljajo poklica, ki so si ga želeli že kot otroci. Skupna ugotovitev pa je bila, da je izobrazba pomembna in da socialno-ekonomski status posameznika vpliva na izobrazbo.

Vsem, ki ste odgovorili na spletno anketo, se najlepše zahvaljujemo.

Ana Žagar, predsednica skupnosti učencev šole